Warning: A non-numeric value encountered in /www/doc/www.r-atelier.com/www/plugins/content/lightgallery/lightgallery.php on line 74

TŘÍŠKA Josef (16.03.1885 - 16.05.1967) „Kytice“

Obraz, „Kytice “, olej / plátno 51 x 37,5 cm rámováno lištovým rámem 62,5 x 49 cm, sig. Jos. Tříška, obraz je ve velice dobré kondici.

 Akademický malíř, profesor Josef Tříška se narodil v Trhovém Štěpánově 16.3.1885, zemřel v Praze 10.5.1967. Studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze, na Akademii výtvarných umění u významného profesora Hanuše Schweigera, kde studium dokončil v roce 1912. Byl jedním z jeho posledních žáků, neboť profesor Schweiger v roce 1912 zemřel. Roku 1914 absolvoval Josef Tříška filosofickou fakultu, obor pedagogika. Podle jeho vlastních slov se v době studií těžko probíjel, ale byl mlád a život před ním otevíral svou náruč do široka. Po skončení studií se vyjádřil, že konečně dosáhl svého cíle: "Mohl jsem žít jako umělec a pracovat jako umělec."

Vyučoval na akademickém gymnáziu. Vystavoval samostatně v Topičově salonu v r. 1935 a 1944, po druhé světové válce se účastnil života ve Svazu výtvarných umělců, vystavoval na členských i celostátních výstavách. Byl to typ skromného kultivovaného umělce, který objevoval se zanícením kouzlo a krásu prostých věcí. Umělcův poměr k rodné obci vyjadřuje i jeho výrok z posledních let života: "A teď stále častěji myslím na Štěpánov. Rád bych se tam zase jednou vrátil." Akademický malíř Josef Tříška daroval obci 37 originálů svých obrazů.

Soubor obrazů podává stručný přehled umělcovy tvorby, kterou lze rozdělit na etapy školních studijních prací z akademie, hledání vlastního výrazu a posléze osobní projev umělcův. Sbírka byla původně instalována v rodném domě malíře, kde byla slavnostně otevřena 25.7.1970 za přítomnosti jeho manželky Zdeňky Tříškové. V roce 2012 pak byla přemístěna do  muzea Štěpánovska a 23. června zpřístupněna veřejnosti.

Štěpánovský rodák Josef Tříška je spolu s manželkou Zdeňkou ( rozenou Jiráskovou - dcera Aloise Jiráska ) pochován na místním hřbitově.

Cena:  2.800,-

Free Joomla Lightbox Gallery

Rychlý kontakt

R-Atelier
Vlhká 6, Brno

Tel.: 774 900 099

e-mail obchod:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

e-mail restaurování:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

e-mail znalectví:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.