Plastiky

Údržbu a čištění plastik provádíme podle toho z jakého materiálu jsou vyrobeny. Starožitné sošky a jiné umělecky zpracované předměty např. svícny, nohy od elektrických lamp bývají vyrobeny z bronzu. Bronz je ušlechtilý materiál a proto vyžaduje minimální údržbu. Z bronzových sošek odstraňujeme pouze prach a to prachovkou nebo tzv. kohoutími pery. Pokud se v prohlubních plastiky objevila patina, v žádném případě ji neodstraňujeme. Právě patina dodává těmto plastikám správné zabarvení a zároveň je to většinou i důkaz o stáří předmětu. Pokud bronzovou sošku něčím zašpiníme čistíme ji houbičkou namočenou v mýdlové vodě. V žádné případě nepoužíváme chemické prostředky a důrazně varuji před používáním čistidel obsahující písek či jiná abraziva. Po vyčištění lze předmět natřít jemným povlakem voskové leštěnky.

Zcela jiný postup při údržbě vyžadují plastiky vytvořené z mosazi. U mosazných předmětů bývá patina naopak spíše na obtíž, jelikož povaha tohoto materiálu vyžaduje vysoký zlatavý lesk. Menší předměty čistíme speciální vatou na mosaz, u větších předmětů používáme měkký hadřík a sidol. Oxidaci většího rozsahu odstraňujeme mokrou cestou. Můžeme použít litr horké vody, ve které rozpustíme 4 lžíce soli a přidáme 4 lžíce octa. Po vyčištění koroze vyleštíme předmět sidolem. Vyčištěné a umyté mosazné předměty lze nalakovat jednou slabou vrstvou bezbarvého akrylového laku.

Plastiky z přírodního kamene :

Nejčastěji bývá používán mramor, onyx, alabastr nebo pískovec. Mramorové a onyxové plastiky je nutné pravidelně čistit, neboť se v jejich pórech zachytává špína a prach. K tomu nám postačí rýžový kartáč a mýdlová voda s přídavkem čpavku. Alabastr je nutné udržovat v naprosté čistotě, jenom tak vynikne bělost a poloprůhlednost tohoto materiálu. Po odstranění prachu měkkou prachovkou nebo kohoutím peřím, vyčistíme celou sošku tamponem vaty namočené do technického benzínu. Nevzhledné skvrny lze odstranit směsí plavené křídy a denaturovaného lihu. Plastiky z pískovce musíme čistit velmi opatrně, pískovec je totiž tzv. měkkým kamenem. Nejlépe je nechat odmočit plastiku ve vědru s teplou vodou do kterého jsme přidali 1 dl čpavku asi půl hodiny. Potom jemným kartáčem např. starým zubním kartáčkem odstraňujeme změklou špínu. Na závěr sochu ostříkáme proudem vody z hadice nebo použijeme sprchu.

Plastiky ze sádry nebo pálené hlíny:

Tyto předměty jsou velmi měkké a křehké Sošky ze sádry nebo pálené hlíny se nesmějí utírat prachovkou, došlo by totiž k zadření špíny do materiálu. A tak tyto sošky pouze ofukujeme vysavačem nebo čistíme větším štětcem. Případné mastné skvrny odstraňujeme přikládáním měkkého hadříku namočeného do technického lihu na skvrnu, až do jejího odstranění. V žádném případě by tyto předměty neměli přijít do styku s vodou. Po vyčištění lze uzavřít povrch těchto plastik speciálním nátěrem a poté sošku patinovat. Jedná se však o vysoce odborné činnosti, které byste měli svěřit odborníkům.

Rychlý kontakt

R-Atelier
Vlhká 6, Brno

Tel.: 774 900 099

e-mail obchod:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

e-mail restaurování:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

e-mail znalectví:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.