Warning: A non-numeric value encountered in /www/doc/www.r-atelier.com/www/plugins/content/lightgallery/lightgallery.php on line 74

Zámek Kvasice

V roce 2007 a 2008 proběhla v zámku Kvasice na Kroměřížsku komplexní rekonstrukce vnitřních prostorů a zařízení. Stavebně truhlářské restaurátorské práce a repase prováděli pod odborným restaurátorským dozorem soudního znalce p. Slanaře (R-Atelier) zkušení pracovníci specializované firmy Dřevovýroba pana Stískala v Martinicích.

Všem dřevěným prvkům i konstrukcím renesančních i klasicistních schodišť byla navrácena jejich původní stabilita,  pevnost, tvar i barevnost povrchů . Pod dohledem přísných očí pracovníků dozoru Památkové péče i starostlivým okem investora postupně mizely nevhodné dobové aplikace a doplňky, fragmenty napadené dřevomorkou i dřevokazy, aby mohly být nahrazeny novými implantáty ze starého, ale kvalitního a plnohodnotného dřeva. Původní, hodnotný materiál znavený a oslabený staletou funkčností, byl znovu obnoven a zpevněn petrifikačními prostředky - především italských výrobců, s nimiž máme mnohaleté zkušenosti.

Na základě výsledků provedené stratigrafie, a v souladu s představami památkářů i investora, byla navrácena původní podoba dřevěným obkladům, dveřím i oknům. Byla navrácena zašlá krása i lesk dobových parket, ale i dveřních a okenních ostění, včetně jejich křídel. Třešničkou na pomyslném dortu pak bylo úplné estetické a především funkční obnovení zcela původního repasovaného mosazného kování.

I zde byly práce na obnově završeny kolaudací s předáním objektu zámku investorovi k dalšímu užívání. Tento akt byl neodmyslitelně doplněn předáním Závěrečné restaurátorské práce vypracované restaurátorským dozorem, znalcem v oboru uměleckých řemesel a restaurátorských postupů  p. Lubomírem Slanařem. Nedílnou součástí byly přílohy Restaurátorských záměrů jednotlivých etap a vyčerpávající fotodokumentace na nosičích CD-ROM, zachycující nejen původní a nově zrekonstruované prvky, ale především náročný technologický postup jejich záchrany.

Tato dokumentace bude nadále nejen svědectvím o pracovních postupech a úsilí řemeslníků, ale především pro další potenciální restaurátory vděčným vodítkem při rozhodování a stanovení dalších postupů i použití technologií .

 

Free Joomla Lightbox Gallery

Rychlý kontakt

R-Atelier
Vlhká 6, Brno

Tel.: 774 900 099

e-mail obchod:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

e-mail restaurování:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

e-mail znalectví:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.